Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Herkese Merhaba, Ben Zehra.
1994 yılında İstanbul Kültür Sanat Vakfı, Uluslararası İstanbul Caz Festivalini düzenlemeye başladı. Her yıl temmuz ayında, İstanbul’un değişik konser mekanlarında gerçekleştirilen festival, programında caz müziğinin yanı sıra pop, rock ve dünya müziğ i gibi farklı tarzlara da yer verir.
Bu derste Dünya jaz festivalleri arasında hatırı sayılır bir yer edinmiş olan İstanbul Uluslararası caz festivaliyle ilgili bilgiler edineceksiniz.
2013 İstanbul caz festivali dünyaca ünlü hangi R AND B şarkıcısı tarafından açılmıştır?
Cevabı bu video'nun sonunda göstereceğiz.
Her yıl temmuz ayının ilk yarısında gerçekleşen festival kapsamında,Türkiyedeki sanatçıların çalışmalarını ve yeni üretimlerini destekleyen, yeni nesilleri teşvik eden çok yönlü bir etkinliğe imza atmaktadır. İstanbul Caz Festivalinde jaz müziğinin türleri geniş bir yelpazededir. Sadece klasik ve modern caz değil, ayrıca Latin caz ve kuzey cazı gibi farklı türlere ve elektronik müzik ile cazın birleştiği değişik çalışmalara da programında yer vermektedir.
Sunduğu zengin çeşitlilikle dinleyicilere yeni keşif olanakları sağlayan İstanbul Caz Festivali, mekan seçimlerinde de müziği klasik konser alanlarının dışına taşıyarak İstanbul'u bir caz şehri haline getirmeyi hedefler. İstanbul’un tarihi mekanları, cadde ve sokaklarına ve hatta tramvaylarına ve vapurlarına taşır. Böylece İstanbul'a yeni etkinlik alanları kazandırarak geniş kitlelere hitap etmeyi amaçlar. Bu festival kent kimliği ve müziği etkin bir şekilde birleştirdiğinden, İstanbul’un uluslararası konser rotasında önemli bir yer edinmesini sağlamıştır.
Konser vermek için sıradışı mekanları kullanan festival tarihi boyunca, Aya İrini Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Esma Sultan Yalısı gibi tarihi mekanları kullanmıştır. Uluslararası İstanbul Caz Festivali, 2002 yılından itibaren her yıl " Yaşam Boyu Başarı Ödülü" adı ile Türkiye'de ve dünyada caz müziğinin gelişmesine yardım etmiş ve önemli katkılarda bulunmuş kişilere ödül vermektedir.
Boğaziçi Üniversitesi Caz Korosu’nun İstanbul metrosunda flashmob olarak gerçekleştirdiği müzik ziyafetiyle internette izlenme rekoru kırdı. Bu grup 2008 İstanbul Caz Festivali yarışmasında 1. olmuş ve festivalde sahne almıştır.
Ve şimdi size deminki quiz'in cevabını vereceğim.
2013 İstanbul caz festivali dünyaca ünlü hangi R AND B şarkıcısı tarafından açılmıştır?
Alicia Keys’in İstanbul konseri, müzik listelerine bir numaradan giriş yapan son albümü Girl On Fire için düzenlenen "Set The World On Fire" turnesi kapsamında festivalde yer almıştır.
Bu dersi nasıl buldunuz? İlginç bir şeyler öğrendiniz mi?
Ülkenizin en ünlü müzik haftası veya festivali nedir?
TurkishClass101.com' a yorumlarınızı bırakın. Hoscakal!

1 Comment

Hide
Please to leave a comment.
😄 😞 😳 😁 😒 😎 😠 😆 😅 😜 😉 😭 😇 😴 😮 😈 ❤️️ 👍

TurkishClass101.comVerified
Friday at 6:30 pm
Your comment is awaiting moderation.

Ülkenizin en ünlü müzik haftası veya festivali nedir?

What is the most popular music week or festival in your country?