Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Herkese Merhaba, Ben Zehra.
Yarıyıl tatili veya Şubat tatili olarak da adlandırılan sömestir tatili kışın ilk ve orta dereceli okullarda ocak sonu, şubat ayı başında on beş gün boyunca okulların tatil olmasını kapsar. Akademik yılın birinci döneminin bittiğine işaret eder.
Bu derste Türkiye'de yarıyıl tatili aktiviteleri ile ilgili genel bilgiler edineceksiniz.
Sömestir kelimesinin etimolojik kökeni nedir ve Türkiye'de öğrenciler heyecanla bekledikleri sömestir tatiline kendi ararlarında hangi ismi verirler?
Cevabı bu video'nun sonunda göstereceğiz.
Öğrenciler ve öğretmenlerin tatilidir. Karneler alınır ve okul tatil için kapanır. Takdir veya teşekkür belgesi alan çocuklara velileri sömestir hediyesi alır. Öğrenciler eğer yaşları küçükse aileleriyle çocuk tiyatrolarına veya filmlerine giderler. Çocuklar için olan çizgi filmler ve animasyonlar özellikle bu tatilde vizyona girer. Eğer öğrenci ortaöğretim veya lisedeyse arkadaşlarıyla zaman geçirir, sinemaya veya zaman ayırmak istediği aktiviteye, spora gider.
Yarıyıl tatilinde özellikle erkek öğrenciler evde arkadaşlarıyla video oyunları oynamayı tercih etselerde müzelere ve sergilere gitmek gibi eğitici ve öğretici eğlence etkinlikleri de yapılır. Bunun yanısıra aileler ekonomik durumlarına göre yurtiçi veya yurtdışı gezilerini tercih ederler. Kayak, snowboard gibi kış sporları yapılan tesisler dolar. Yarıyıl tatili için yurtdışı turları Avrupa ülkeleri başta olmak üzere çeşitlenerek artar.
İlk ve orta öğretimde olduğu gibi üniversitelerde de sömestir tatili vardır. Üniversitelerin açılış tarihlerine göre değişkenlik gösteren bu süre bütünleme sınavlarına kalınmazsa yaklaşık üç-dört haftadır. Ancak sömestirin beş hafta sürdüğü üniversitelerde vardır. Uzun bir tatil olduğu için, bu tatilde üniversite gezileri düzenlenir. Özellikle kış sporlarının yapılabildiği otel ve tesisler öğrencilere uygun özel fiyatlar çıkarır. Tatil boyunca bu oteller öğrencilerle dolup taşar.
Üniversite öğrencilerinin bir çoğu şehir dışından geldiği için bu dönemde bir öğrenci iç göçü yaşanır. Memleketlerine dönen öğrenciler sebebiyle otobüs, uçak ve tren biletleri çok çabuk tükenir.
Ve şimdi size deminki quiz'in cevabını vereceğim.
Sömestir kelimesinin etimolojik kökeni nedir ve Türkiye'de öğrenciler heyecanla bekledikleri sömestir tatiline kendi ararlarında hangi ismi verirler?
Sömestir kelimesi Fransızca'dan Türkçeye geçmiştir. Anlamı akademik yarıyıl demektir. Öğrenciler, sömestir tatili onbeş gün sürdüğünden kendi aralarında 'On beş tatili' de derler.
Bu dersi nasıl buldunuz? İlginç bir şeyler öğrendiniz mi?
Ülkenizde varsa eğer, sömestir tatili kaç gün sürer?
TurkishClass101.com' a yorumlarınızı bırakın. Bir sonraki derste görüşmek üzere!

1 Comment

Hide
Please to leave a comment.
😄 😞 😳 😁 😒 😎 😠 😆 😅 😜 😉 😭 😇 😴 😮 😈 ❤️️ 👍

TurkishClass101.comVerified
Friday at 6:30 pm
Your comment is awaiting moderation.

Ülkenizde varsa eğer, sömestir tatili kaç gün sürer?

How long are the semester holidays in your country?