Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Herkese Merhaba, Ben Zehra.
Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor bayramı, Atatürk'ün Türk gençliğine armağanıdır. Ayrıca 19 Mayıs 1919 tarihinde Atatürk'ün Samsun'a gelmesiyle 1. Dünya savaşı itilaf devletlerine karşı olan Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcı olarak kabul edilir.
Bu derste 19 Mayıs'ın Türkiye Cumhuriyeti için tarihsel önemini ve gençlik ve spor bayramı etkinliklerini öğreneceksiniz.
19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor bayramı hangi spor olayından sonra bir spor festivali haline gelmiştir?
Cevabı bu video'nun sonunda göstereceğiz.
1. Dünya Savaşından sonra Fransa, İngiltere, İtalya gibi itilaf devletleri Osmanlı topraklarını işgal etmeye başlamışlardır. Bu sömürgeleştirme hareketiyle Anadolu'nun bir çok bölgesi işgal edilmiştir. O dönem başarılı bir Osmanlı paşası olan Atatürk bunun üzerine Osmanlı ordusundaki görevinden istifa etmiş ve milli mücadeleyi başlatmak adına Anadolu'yu örgütlemek için Samsun'a çıkmıştır. İşte bu yüzden Gençlik ve Spor Bayramı Türk bağımsızlık hareketinin başlangıcıdır.
Her yıl, bu bayram Ankara başta olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır. Bu törenler, istiklal marşı ve saygı duruşu ile başlar. Orta okul ve lise öğrencilerinin bando gösterileri ve müzikli spor performanslarıyla devam eder. Bugün resmi tatil kabul edildiğinden okullar, bankalar ve devlet daireleri tatildir. Özel şirketler ise, kendi programlarını izlerler ve bir çoğu 19 Mayıs'i iş günü olarak kabul eder.
Bu bayramın önemli sembolü üzerinde "Gençlikten Atatürk Sevgisiyle Cumhurbaşkanına" yazan " Sevgi Bayrağı "dır. Metrelerce uzanan bu bayrak gençler tarafından omuzlarda taşınır ve Atatürk'ün milli mücadeleyi başlattığı Samsun ilinin valisine verilir. Daha sonra bu bayrak genç atletlere teslim edilir ve sırayla Amasya, Tokat, Sivas gibi daha bir çok şehirden sonra Cumhurbaşkanına sunulur. 2012'de hükümet bir yönetmelik değişikliğiyle bayrağın koşuyla taşınma geleneği Samsun'la sınırlandırılmıştır.
Atatürk ve silah arkadaşlarını Samsun' a taşıyan vapurun adı Bandırmadır. İskoçya'da inşaa edilen gemi, Yunanistan ve Osmanlıya satılmıştır.1925'te hurdaya çıkan gemi, 2003'te Atatürk'ün toplantısının canlandırıldığı bir müze haline getirilmiştir.
Ve şimdi size deminki quiz'in cevabını vereceğim.
19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor bayramı hangi spor olayından sonra bir spor festivali haline gelmiştir?
19 Mayıs 1935'te 'Atatürk Günü' adıyla kutlanan Gençlik ve Spor bayramı, Türkiye'nin üç büyük spor klübünden olan Beşiktaş'in girişimiyle, Fenerbahçe stadında, diğer büyük spor klüplerinden Fenerbahçe ve Galatasaraylı sporcuların da katılımıyla bir spor festivali haline geldi. Doğaçlama gelişen bu etkinlik daha sonra kongrede kabul edilmiş ve yasalaşmıştır.
Bu dersi nasıl buldunuz? İlginç bir şeyler öğrendiniz mi?
Ülkenizde eğer varsa, gençlik veya spor bayramı kutlamaları Türkiyeye kıyasla nasıl bir benzerlik veya farklılık gösteriyor?
TurkishClass101.com' a yorumlarınızı bırakın. Bir sonraki derste görüşmek üzere!

1 Comment

Hide
Please to leave a comment.
😄 😞 😳 😁 😒 😎 😠 😆 😅 😜 😉 😭 😇 😴 😮 😈 ❤️️ 👍

TurkishClass101.com Verified
Friday at 06:30 PM
Pinned Comment
Your comment is awaiting moderation.

Ülkenizde eğer varsa, gençlik veya spor bayramı kutlamaları Türkiyeye kıyasla nasıl bir benzerlik veya farklılık gösteriyor?

Can you compare your country's youth and sports day celebrations (if there are any) with the ones in Turkey?