Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Herkese Merhaba, Ben Zehra.
23 Nisan Mustafa Kemal Atatürk tarafından tüm dünya çocuklarına armağan edilmiş ulusal bir bayramdır. Türkiye Büyük Millet Meclisinin açıldığı tarih olup Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde resmi tatildir.
Bu derste Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının tarihçesini, nasıl uluslararası bir etkinlik haline geldiğini ve bayram kapsamında gerçekleşen çeşitli etkinlikleri öğreneceksiniz.
1979'da bu bayram TRT tarafından uluslararası bir festivale dünyadaki bir takım gelişmelerden etkilenilerek dönüşmüştür. Bu önemli global gelişmeyi biliyor musunuz?
Cevabı bu video'nun sonunda göstereceğiz.
Bu bayram 1. Dünya Savaşında yetim ve öksüz kalmış yoksul çocuklar için ilan edilmiştir. Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu 1979 yılında ilk TRT Uluslararası Çocuk Şenliğini organize etmiş, program kapsamında dünyanın çeşitli ülkelerinden çocuklar Türkiye'ye davet edilmiş, etkinlikler boyunca gönüllü ailelerin yanında ağırlanmışlardır. Böylelikle festival uluslararası bir boyut kazanmıştır. Festivalde ağırlanan çocuklar milli danslarını, yerel kıyafetlerle sergiledikleri bir yarışmaya katılırlar. Bu performanslar TRT'de naklen gösterilir.
Bu bayramın en ilginç etkinliği çocukların bir günlüğüne devletin değişik makamlarına geçmesidir. Bu aktivite 1933'te Atatürk'ün bir grup çocuğu makamına kabul edip onlarla sohbet etmesiyle başlamıştır. Bugün, seçilmiş çocuklar kaymakamlık koltuğundan cumhurbaşkanlığına kadar değişik makamlara geçip ülke için ne yapmak istedikleriyle ilgili bir konuşma yapmışlardır. Bir asır sürmüş olan sorumluluk duygusunu güçlendirici bu gelenek 2013'te hükümet tarafından kaldırılmıştır.
Bugün, devletin ileri gelenleri tarafından Anıtkabir ziyareti ve resmi törenle başlar. Dünya çocukların kardeşliği ve dünyada barış temaları çerçevesinde ilkokullarda da çeşitli etkinlikler düzenlenir. Bu performanslar stadyumlarda sergilenir ve resmi geçit töreniyle devam eder. Akşamları ise, bayram yeri olarak belirlenmiş alanlarda çeşitli eğlenceler, güreşler, çocuk oyunları ve çeşitli yarışmalar olur, çocuklara hediyler alınır. 23 Nisan resmi tatil günüdür. İlköğretim öğrencilerine 24 Nisanda tatildir.
TRT Uluslararası Çocuk Şenliğine 1979'dan bu yana 90 farklı ülkeden yaşları 8-12 arası değişen yaklaşık 20 bin çocuk Türkiye'de gönüllü ailelerin yanında ağırlanmış, yerel şarkılarını ve danslarını yaparak gösterilere katılmıştır.
Ve şimdi size deminki quiz'in cevabını vereceğim.
1979'da bu bayram TRT tarafından uluslararası bir festivale dünyadaki bir takım gelişmelerden etkilenilerek dönüşmüştür. Bu önemli küresell gelişmeyi biliyor musunuz?
UNESCO 1979 yılını Dünya Çocuk Yılı ilan etti. Bunun üzerine Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu dünyanın tüm çocuklarının davet edildiği TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliğini ilk defa bu yıl düzenledi.
Bu dersi nasıl buldunuz? İlginç bir şeyler öğrendiniz mi?
Ülkenizde çocuk bayramı kutlanıyor mu?
TurkishClass101.com' a yorumlarınızı bırakın. Bir sonraki derste görüşmek üzere!

1 Comment

Hide
Please to leave a comment.
😄 😞 😳 😁 😒 😎 😠 😆 😅 😜 😉 😭 😇 😴 😮 😈 ❤️️ 👍

TurkishClass101.com Verified
Friday at 06:30 PM
Pinned Comment
Your comment is awaiting moderation.

Ülkenizde çocuk bayramı kutlanıyor mu?

Is there a Children's Day that is celebrated in your country?