Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Herkese Merhaba, Ben Zehra.
2011'den beri 7-11 Ekim tarihleri arası İstanbul'da yapılan İstanbul Moda Haftası Türk tasarımcılar, ünlüler, moda eleştirmenleri ve moda bloggerları ve genel olarak sosyal medya tarafından büyük ilgi görmektedir.
Bu derste, günümüz Türk modası hakkında fikir sahibi olacak, uluslararası moda dünyasının hızlı akışını yakalamaya çalışan Türk tekstilinde moda haftasının önemi hakkında bilgiler edineceksiniz.
Sosyete haberlerinin gözdesi İngiltere Prensi William ve Kate Middleton'un düğünü için hangi Türk tasarımcıdan ne siparişi verildiğini biliyor musunuz?
Cevabı bu video'nun sonunda göstereceğiz.
Mercedes Benz İstanbul Moda Haftası, Garanti Bankası, Uludağ İçecek gibi Türk sponsorların yanısıra American Express gibi yabancı sermayeninde desteğiyle gerçekleşir. Bu moda organizasyonu, yerel tasarımcılara alıcı ve medyaya ulaşabilecekleri uluslararası bir platform sağlar. Ayrıca, doğu ve batı kültürlerinin birleştiği bir metropol olan İstanbul'u ve Türk tasarımlarını küresel izleyiciye modanın seçkin ve elit bir sahnesi olarak tanıtır.
Paris moda haftasının final defilelerinde de tanıtım yapan Cengiz Abazoğlu, bir zamanlar lüks giyim mağazası Beymen'de stilistlik yapmış Arzu Kaprol, ve New York'ta yaşayan, tasarımları Japonya'da da satılan Türk moda tasarımcısı Aslı Filinta haftanın ünlü katılımcılarındandır. Bu organizasyonda çekilen fotoğraflar hem ziyaretçiler hem de modacılar tarafından Twitter'da paylaşılmaktadır.
Türk tekstili pazarın Çin, Hindistan gibi ülkelere kaymasıyla 1998 ve 2005 yıllarında fason toptan üretimde ağır bir darbe almış, bir çok firma bu dönem iflas ederek kapanmıştır. Halen Türk tekstili Avrupa kıtasının en büyük ve pamuk üretiminde Dünya'nın yedinci büyük ülkesi olsa da markalaşma problemleri yüzünden Dünya'da özgün modanın hızını yakalayamamıştır. Bu açıdan İstanbul moda haftası gibi organizasyonlar doğru markalaşmaya ve etkin alıcıya ulaşmaya hizmet eder.
Türk modasında popülerliği etkileyen önemli bir faktör Türk dramalarıdır. Dizilerde baş karakterin takı ve kıyafetleri beğeni toplar. Böylece markalaşma sürecine yeni giren tasarımcılar tanınır.
Ve şimdi size deminki quiz'in cevabını vereceğim.
Sosyete haberlerinin gözdesi İngiltere Prensi William ve Kate Middleton'un düğünü için hangi Türk tasarımcıdan ne sipariş verildiğini biliyor musunuz?
Denizli'de üretilen havlulara, altın kalp içerisinde prens ve müstakbel eşinin isimleri ve düğün tarihi altın ipliklerle işlenmiştir. Pamuklu havlu davetiyeler ilgi çekmiştir.
Bu dersi nasıl buldunuz? İlginç bir şeyler öğrendiniz mi?
Ülkenizde varsa moda haftası hangi şehirde düzenlenir?
TurkishClass101.com' a yorumlarınızı bırakın. Bir sonraki derste görüşmek üzere!

1 Comment

Hide
Please to leave a comment.
😄 😞 😳 😁 😒 😎 😠 😆 😅 😜 😉 😭 😇 😴 😮 😈 ❤️️ 👍

TurkishClass101.comVerified
Friday at 6:30 pm
Your comment is awaiting moderation.

Ülkenizde varsa moda haftası hangi şehirde düzenlenir?

If there is one, which city hosts the fashion week in your country?