Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Herkese Merhaba, Ben Zehra.
Kabotaj Kanunu, 1 Temmuz 1926’da kabul edilmiş ve yürürlüğe girmiştir. Bu nedenle her yıl 1 Temmuz günü “ Denizcilik ve Kabotaj Bayramı ” olarak kutlanır.
Bu derste Türkiye için denizciliğin ekonomik ve jeopolitik olarak önemini ve Kabotaj bayramının nasıl kutlandığını öğreneceksiniz.
Karadeniz'de 150-200 metrenin altında canlı yaşamamasının sebebini biliyor musunuz?
Cevabı bu video'nun sonunda göstereceğiz.
Kabotaj Kanunu, Osmanlı'da yabancılara açık olan bir takım denizcilik faaliyetleri ve kapitülasyonları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tekeline vermiştir. Bu kanuna göre, Türkiye Limanları ve sahilleri arasında yük ve yolcu taşınması ile kılavuzluk ve römorkaj hizmetleri, Türk Bayrağı taşıyan gemilerce Türk Vatandaşları tarafından yapılır.
Türkiye'nin dört yanı denizlerle çevirilidir. Kuzeyde Karadeniz, batıda Ege, güneyde Akdeniz ve Çanakkale boğazıyla Egeye birleşen iç deniz Marmara vardır. İstanbul boğazı Marmarayı Karadeniz'e bağlar ve İstanbul şehrini Avrupa ve Asya yakası olarak ikiye ayırır. İstanbul ve Çanakkale Boğazları Türk Boğazları olarak bilinir ve Avrupa kıtası ve Asyayı birbirinden ayıran doğal sınırlardan stratejik açıdan en önemlisi olarak geçer.
İstanbul Boğazı, Türkiye dışında başta Rusya olmak üzere, Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Rusya ve Ukrayna için Akdeniz'e ve diğer açıkdenizlere ulaşabilmenin tek yoludur. Boğazlar üzerindeki egemenlik Türkiye'nin yanı sıra bu ülkeler için de önemli bir konudur. Bu bayram Atatürk anıtına çelenk koyma ile başlar. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından günün önemini belirten konuşmalar, aktivite ve eğlenceler olur. Su sporları kulüpleri çeşitli etkinlikler düzenleyerek bu bayramı kutlar.
Türkiye yarımada olmasına rağmen bu bayram sessiz ve sedasız kutlanır. Bu bayrama basın organları da pek ilgi göstermez. Bunun bir sebebi doğal miras düşüncesinin pek gelişmemesi olabilir.
Ve şimdi size deminki quiz'in cevabını vereceğim.
Karadeniz'de 150-200 metrenin altında canlı yaşamamasının sebebini biliyor musunuz?
Milattan önce, Ege yarımadası çökmüş ve bu doğal felaketle bir tatlısu gölü olan Karadeniz'in suları Akdeniz'in tuzlu suları doldurmuştur. Aniden ölen deniz canlıları dibe çökmüş ve deniz dibini hidrojen sülfürle doldurmuştur.
Bu dersi nasıl buldunuz? İlginç bir şeyler öğrendiniz mi?
Ülkenizde en popüler su sporu nedir?
TurkishClass101.com' a yorumlarınızı bırakın. Bir sonraki derste görüşmek üzere!

3 Comments

Hide
Please to leave a comment.
😄 😞 😳 😁 😒 😎 😠 😆 😅 😜 😉 😭 😇 😴 😮 😈 ❤️️ 👍

TurkishClass101.comVerified
Friday at 6:30 pm
Pinned Comment
Your comment is awaiting moderation.

Ülkenizde en popüler su sporu nedir?

What are the most popular water sports in your country?

TurkishClass101.comVerified
Wednesday at 2:43 pm
Your comment is awaiting moderation.

Merhaba Anna,


Thanks for posting! :smile:


Have a great day!

Erica

Team TurkishClass101.com

Anna
Friday at 9:22 pm
Your comment is awaiting moderation.

swimming :smile: