Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Herkese Merhaba, Ben Zehra.
Cumhuriyet Bayramı her yıl 29 Ekim'de kutlanır. Günün önemini açıklayan etkinlikler yapılır, okullarda piyesler oynanır, şiirler okunur, ilçelerde fener alayları düzenlenir, caddeler ve apartmanlar bayraklarla donatılır.
Bu derste Cumhuriyet bayramının Türk halkı için önemini ve kutlamak için yapılan değişik etkinlikleri öğreneceksiniz.
Cumhuriyet Bayramının 75. yılı için Onuncu Yıl Marşını tekrar besteleyen ünlü Türk pop şarkıcısı kimdir?
Cevabı bu video'nun sonunda göstereceğiz.
Türkiye Büyük Millet Meclisi 1. Dünya Savaşı kazanıldıktan hemen sonra, 29 Ekim 1923'te, 624 yıl hüküm sürmüş olan Osmanlı Devleti'ne son verip, cumhuriyet yönetimini ilan etmiş ve seçim hakkı halkın olmuştur. Bu günü kutlamak için fener alayları düzenlenir, ışıklandırılmış caddelere zafer takları kurulur, konserler verilir. Cumhuriyet yürüyüşü için trafiğe kapatılmış caddelerde, insanlar gruplar halinde ellerinde bayrak ve meşaleler ile şarkılar söyleyerek yürürler.
Cumhuriyet balosu ilk defa 1925'te İzmir'de düzenlenmiştir. Daha sonra geleneksel olarak başta Ankara Palas oteli olmak üzere bir çok ilde günümüze kadar her yıl 29 Ekim Cumhuriyet bayramında büyük bir katılımla kutlanır. Bu balolar tarihsel olarak kadınların erkeklerle eşit koşullarda sosyal hayata girmesine ön ayak olmuştur. Geçmişte aylar öncesinden kostüm, dans provaları gibi hazırlıklar olmasına rağmen günümüzde etkinlik balo yemeği, koro ve dans performansları izlemekle sınırlıdır.
Özellikle ilkokul ve liselerde 29 Ekim gününe özel etkinlikler yapılır. Sınıf ve koridorlar bayraklarla süslenir. Gününde anlam ve önemiyle ilgili piyesler hazırlanır, şiirler ve kompozisyonlar okunur. Kimi yerlerde ilçelikteki bütün okulların bağlı olduğu tematik resim yarışmaları düzenlenir. 29 Ekim günü okullar için resmi tatildir. Ayrıca bugün noterler, banka ve muhtarlıklar da tatil yapar. 28 Ekim günü ise okullar yarım gün ders yapar, resmi daireler ise yarım gün çalışırlar.
29 Ekim'in salı veya cuma gününe denk geldiği yıllarda, bazen resmi tatile pazartesi ve perşembe de katılır. Haftasonu ile birleşen bu dört günlük tatili İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerde çalışanlar tatil yerlerine giderek değerlendirirler.
Ve şimdi size deminki quiz'in cevabını vereceğim.
Cumhuriyet Bayramının 75. yılı için Onuncu Yıl Marşını tekrar besteleyen ünlü Türk pop şarkıcısı kimdir?
Onuncu yıl Marşı'nın orjinali cumhuriyetin kurluşunun onuncu yılı kutlamaları için bestelenmiştir. Ünlü pop şarkıcısı Kenan Doğulu ise 1999 yılında Cumhuriyetin 75. yıl kutlamaları kapsamında Onuncu Yıl Marşını yorumlamış ve single olarak müzikseverlerin beğenesine sunmuştur.
Bu dersi nasıl buldunuz? İlginç bir şeyler öğrendiniz mi?
Ülkenizdeki milli bayramlarda grupça yaptığınız etkinlikler varsa kısaca bahseder misiniz?
TurkishClass101.com' a yorumlarınızı bırakın. Bir sonraki derste görüşmek üzere!

1 Comment

Hide
Please to leave a comment.
😄 😞 😳 😁 😒 😎 😠 😆 😅 😜 😉 😭 😇 😴 😮 😈 ❤️️ 👍

TurkishClass101.com Verified
Friday at 06:30 PM
Pinned Comment
Your comment is awaiting moderation.

Ülkenizdeki milli bayramlarda grupça yaptığınız etkinlikler varsa kısaca bahseder misiniz?
What are some activities performed collectively for national days in your own country?