Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Herkese Merhaba, Ben Zehra.
Hıdırellez hem İslamiyete hemde İslamiyet öncesi Türk inanış ve mitolojisine dayanan mevsimlik bir Türk bayramıdır. Miladı takvime göre 6 Mayıs olarak belirlenmiştir. Hızır ve İlyas Peygamberlerin yeryüzünde buluşup bereket saçtıkları gün olarak bilinir.
Bu derste bir Türk bayramı olan hıdırellez geleneklerini ve efsanelerini öğreneceksiniz.
Hızır Peygamber kimdir, Türkler için neyi temsil eder?
Cevabı bu video'nun sonunda göstereceğiz.
Kutlamalar çayırlık, su kenarı, türbe ya da yatır başı gibi doğayla iç içe olunabilen alanlarda yapılmaktadır. Açık havadaki yeşillik alanlara bu nedenle Hıdırlık denildiği de olur. Baharın taze bitkileri, taze kuzu eti ya da kuzu ciğeri tüketilir. Baharın ilk kuzusu yenildiği zaman şifa bulunacağına inanılır. Bugüne ait masal ve efsaneler çok çeşitli ve eğlencelidir. Örneğin; çiçek veya ot toplanır, kaynatılır ve bu su ile kırk gün yıkanılırsa gençleşileceğine inanılır.
Gecesinde Hızır’ın uğradığı yerlere bereket vereceği inancı vardır. Camlar Hızır'ın ruhunun dolaşması için açık bırakılır. Para keselerinin ağızları açık bırakılır. Hıdrellez gecesi hamurdan ev, araba, aşk vb. dilekler pişirilir ve kırmızı bir kurdeleyle gül ağacının altına asılır. Daha sonra dilek dilenerek bir ateş yakılır ve üzerinden atlanır. Güneş doğmadan bu adaklar toplanır. Dere veya deniz gibi akan bir suya bırakılır.
Diğer gelenekler arasında baht açmak, şans ve kısmet getirmek önemli yer tutar. Uygulamalardan biri de baht çömleğidir. Su dolu bir çömleğin içine özellikle mahallenin evlenmek isteyen genç kızları kendilerine ait para, boncuk, küpe gibi bir eşyayı niyet tutarak koyarlar. Gece gül ağacının altında bekletilen çömlek ertesi gün başı beyaz tülle örtülü gelinlik çağına gelmiş bir kız tarafından maniler söylenerek açılır. Kız kimin boncuğunu ilk çekerse o kişinin bahtı açılmıştır.
Yoğurt mayalama Türklerin yemek kültürünün temelidir. Anadolu'da Hıdrellez günü tan vakti bitkilerin üzerinden toplanan çiğ taneleriyle maya yapılır.
Ve şimdi size deminki quiz'in cevabını vereceğim.
Hızır Peygamber kimdir, Türkler için neyi temsil eder?
Hızır, İslamiyet, Mezopotamya, Akdeniz, İran ve eski Türk geleneklerinden etkilenmiş yaz günlerinin gelişini müjdeleyen, temiz kalpli insanlara yardım ettiğine inanılan, uğur sembolü ve mucize sahibi biri, Allah'ın elçisidir. Aslında baharın ve hayatın sembolüdür.
Bu dersi nasıl buldunuz? İlginç bir şeyler öğrendiniz mi?
Ülkenizde bahar bayramıyla ilişkilendirilen masal, mit veya efsaneler var mı?
TurkishClass101.com' a yorumlarınızı bırakın. Bir sonraki derste görüşmek üzere!

Comments

Hide