Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Herkese Merhaba, Ben Zehra.
İşçi ve emekçiler tarafından dünyaca kutlanan birlik, dayanışma, eşitsizlik ve haksızlıklarla mücadele günü Türkiye'de 1 Mayıs'ta kutlanır ve 2009 yılında resmi tatil ilan edilmiştir.
Bu derste Emek ve Dayanışma günü adıyla da bilinen İşçi ve Emekçiler bayramının Türkiye'nin yakın tarihi açısından önemini ve nasıl kutlandığı hakkında bilgi sahibi olacaksınız.
Bu bayram Türkiye'de başka bir isimle daha bilinir. 1935 yılında 1 Mayıs' a verilen bu diğer isim nedir?
Cevabı bu video'nun sonunda göstereceğiz.
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de zaman zaman olaylı yaşanmıştır. Özellikle Türkiye Cumhuriyet yakın tarihindeki askeri darbelerde gerçekleşen sıkıyönetim zamanlarında 1 Mayıs'ın kutlanmasının yasaklandığı dönemler olmuştur. Sendikalaşma, çalışma saatleri ve koşulları, düşük maaşlar işçilerin en çok şikayet ettikleri konulardandır.
Kitlesel katılımın en büyük olduğu, en trajik 1 Mayıs 1977 yılında yaşandı. Gösteriye, İstanbul Taksim Meydanında bir araya gelen yüz binlerce emekçi ve işçinin yanısıra öğretmenler, öğrencilerde kadın erkek demeden katılmışlardı. Dönemin, Disk başkanının konuşması sırasında çevredeki binaların çatı katından kalabalığa ateş açıldı. Meydanda izdiham yaşandı ve onlarca kişi hayatını kaybetti ve yaralandı.
1977 yılından sonra bir diğer üzücü 1 Mayıs ne yazık ki çok yakın bir tarih olan 2013 baharında yaşanmıştır. Kentsel dönüşüm projesi adı altında rant amaçlı Taksim'i Yayalaştırma projesi öne sürülerek 1 Mayıs'ın Taksim Meydanında kutlanması yasaklanmıştır. Buna rağmen kutlamaya çalışan bir gruba polis biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etmiştir.
Emek ve Dayanışma Bayramı 20. yüzyılın başında, Osmanlı döneminde ilk defa işçi bayramı olarak, işçi örgütlenmesinin en gelişmiş olduğu Selanikteki tütün ve pamuk işçileri tarafından kutlandı.
Ve şimdi size deminki quiz'in cevabını vereceğim.
Bu bayram Türkiye'de başka bir isimle daha bilinir. 1935 yılında 1 Mayıs' a verilen bu diğer isim nedir?
1935 yılında siyasi kimliğini değiştirme amaçlı Bahar ve Çiçek Bayramı ismi verilmiş ve bir gün süreyle ücretsiz tatil ilan edilmiştir.
Bu dersi nasıl buldunuz? İlginç bir şeyler öğrendiniz mi?
1 Mayıs İşçi Bayramı sizin ülkenizde nasıl kutlanır?
TurkishClass101.com' a yorumlarınızı bırakın. Bir sonraki derste görüşmek üzere!

1 Comment

Hide
Please to leave a comment.
😄 😞 😳 😁 😒 😎 😠 😆 😅 😜 😉 😭 😇 😴 😮 😈 ❤️️ 👍

TurkishClass101.comVerified
Friday at 6:30 pm
Your comment is awaiting moderation.

1 Mayıs İşçi Bayramı sizin ülkenizde nasıl kutlanır?

How do you celebrate Labor Day on May 1 in your country?