Dialogue

Vocabulary (Review)

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Herkese Merhaba, Ben Zehra.
Yaz tatili, yine kış tatili gibi ilk ve orta dereceli okulların erken açılma politikasına göre değişkenlik göstererek genelde haziranın ilk haftasından eylülün ikinci haftasına kadar süren yaklaşık üç aylık bir zaman dilimini kapsar.
Bu derste, Türkiye'de yaz tatili etkinliklerine dair genel bilgiler edineceksiniz.
Türkiye'de bazı öğrencilerin tatillerini kısa kesmelerinin sebebini biliyor musunuz?
Cevabı bu video'nun sonunda göstereceğiz.
Yıl sonu karnelerinin alınmasıyla öğrenciler ve özellikle devlet okullarındaki öğretmenler için üç aylık bir dinlenme süreci başlar. Sınıfını geçen başarılı öğrencilere bisiklet, paten gibi açık havada yapılabilecek yıl sonu hediyeleri alınır. Aileler yıllık izinlerini yaz tatiline denk getirmeye çalışırlar ve Türkiye'nin batı ve güney sahillerindeki otel ve tatil köylerine akın ederler. Yaz tatili türkiye'de çoğunluk için, deniz, güneş, kumsal demektir. Yüzmek, güneşlenmek ve çeşitli su sporları en çok tercih edilen aktivitelerdendir.
Üniversite öğrencilerinin genelde haziranda başlayan tatilleri ekim ortasına kadar devam eder. Bu uzun sürede yine ucuz olan çoğunlukla rafting, kano, sörf ve plaj voleybolu gibi spor aktivitelerinin ağırlıklı olduğu yaz kamplarını tercih ederler. Tatil boyunca hem öğrenciler hem de aileler tarafından kamp alanları sıklıkla kullanılır. Çadırlar kurulur, kamp ateşler i yakılır, mangalda pişirilen et eşliğinde piknikler yapılır. Çocuklar için hamak ve salıncaklar kurulur. Erkekler kendi aralarında futbol oynamayı tercih ederler.
Türkler yıllık izinlerinin tamamını genelde yazın kullanmayı tercih eder. Ege'de gece hayatı ve doğal güzellikleriyle meşhur Çeşme, Bodrum, Datça ve Marmaris; Akdeniz'de ise; tarihi ve uzun ince kumlu plajlarıyla ünlü Antalya ve Alanya tercih edilir. Yaz tatillerinde büyük şehirler memleketine dönen ve yaz tatiline çıkan çoğunluk sebebiyle kalabalık değildirler. Uçak biletlerinin en pahalı olduğu aylar özellike Temmuz ve Ağustos aylarıdır.
Yaz pikniklerinin bir diğer vazgeçilmezi karpuz ve çekirdektir. Soğusun diye denizde sığ suya yatırılan karpuz kesilir ve beyaz peynir eşliğinde tüketilir. Çekirdek ise, uzun yaz sohbetlerinin vazgeçilmez kuruyemişidir.
Ve şimdi size deminki quiz'in cevabını vereceğim.
Türkiye'de bazı öğrencilerin tatillerini kısa kesmelerinin sebebini biliyor musunuz?
On ikinci sınıfa geçen öğrenciler, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) hazırlıkları için yaz tatillerini kısa keserler. Ayrıca orta okul öğrencileri Orta Öğretime Geçiş Seviye Belirleme Sınavı(SBS) için çalışmalara erken başlarlar.
Bu dersi nasıl buldunuz? İlginç bir şeyler öğrendiniz mi?
Ülkenizde aileler yaz tatilinde neler yapmayı tercih ederler?
TurkishClass101.com' a yorumlarınızı bırakın. Bir sonraki derste görüşmek üzere!

Comments

Hide