Dialogue

Vocabulary

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Herkese Merhaba, Ben Zehra.
Türkiye'de yılbaşı zengin sofralar, tombala, oryantal dans gösterisi ve dekore edilmiş çam ağaçlarıyla ışıltılı bir şekilde kutlanir. Dünyanın bir çok ülkesinde olduğu gibi, Türkiye'de de 31 Aralığı 1 Ocağa bağlayan gece, saat 12'den sonra yeni yıla girilir.
Bu derste, Türkiye'de yeni yıl geleneklerini ve günümüzde yeni yılın nasıl kutlandığını öğreneceksiniz.
Yeni yıl gecesine hazırlık olarak bir çok insanın evlerini ne ile dekore ettiklerini biliyor musunuz?
Cevabı bu video'nun sonunda göstereceğiz.
Türkiye'de yılbaşı geleneksel olarak evde kutlanır. Akrabaların, komşuların ve yakın arkadaşların toplandığı ailecek kutlanacak bir gün olarak görülür. Yılbaşı yemeği zengin bir menüden oluşur. Kestaneli hindi, perde pilavı, börek, değişik mezeler ve tatlılardan oluşan gösterişli bir sofra hazırlanır. Türkiye'de yılbaşı sofrası, genelde en iyi yemek takımları ve sofra süsleri ile göz alıcıdır. Pestil, cevizli sucuk, kuru-yemiş ve meyvelerde yemekten önce ve sonra misafirlere ikram edilir.
Türkiye'de yılbaşı aile tatili olarak görüldüğünden ailede büyük küçük demeden herkes iyi vakit geçirmeye çalışır. Özellikle yılbaşı yemeğinden sonra, okey, tavla, iskambil oyunları ve tombala neşeyle oynanır. Televizyon genelde hep açıktır. Oryantal dans gösterileri özellikle kadınlar tarafından eşlik edilerek izlenir. Türkiye'de yılbaşı özellikle şehirli orta sınıf tarafından bu aktivitelerle eğlence olarak kutlansa da başka bir grup yılbaşını batı özentisi olarak gördüğünden kutlamaz.
Yeni yıl gecesi, geceyarısına bir kala televizyonda geri sayım başlar. Işıklar kapatılır ve maytaplar yakılır. Saat 12'yi gösterdiğinde İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerde havai fişekler atılır. Herkes sarılır, öpüşür ve birbirlerinin yeni yılını kutlar. Yeni yıl tebriklerinden hemen sonra yılbaşı hediyeleri verilir. Bu hediyeleri özellikle çocuklar sabırsızlıkla beklerler. Günümüzde ailenin gençleri genelde bu tebriklerden sonra, arkadaşlarıyla dışarı eğlenmeye çıkarlar.
Yılbaşı gecesi saat on ikide kapı önünde nar kırmanın bereket ve şans getirdiğine dair bir inanış vardır.
Ve şimdi size deminki quiz'in cevabını vereceğim.
Yeni yıl gecesine hazırlık olarak bir çok insanın evlerini ne ile dekore ettiklerini ve bunun hangi mitolojiye dayandığını biliyor musunuz?
Yapay veya gerçek çam ağaçlarını süsleyip, altına hediyeler koyarak yeni yıl gecesine hazırlanırlar. Bu geleneğin Noel ile dini anlamda pek bir bağlantısı yoktur. Yılbaşı ağacı, Eski Türkler'de dilek ağacı kültü kutsal olarak kabul edildiğinden günümüze kadar geldiği düşünülür.
Bu dersi nasıl buldunuz? İlginç bir şeyler öğrendiniz mi?
Ülkenizde yılbaşını nasıl kutlarsınız?
TurkishClass101.com' a yorumlarınızı bırakın. Bir sonraki derste görüşmek üzere!

6 Comments

Hide
Please to leave a comment.
😄 😞 😳 😁 😒 😎 😠 😆 😅 😜 😉 😭 😇 😴 😮 😈 ❤️️ 👍

TurkishClass101.com Verified
Friday at 06:30 PM
Pinned Comment
Your comment is awaiting moderation.

Ülkenizde yılbaşını nasıl kutlarsınız?

How do you celebrate New Year’s Day in your own country?

TurkishClass101.com Verified
Wednesday at 05:35 PM
Your comment is awaiting moderation.

Hi Muhammed Isaac,


Thanks for your kind comment.


Cheers,

İçten

Team TurkishClass101.com

Muhammed Isaac
Monday at 07:35 PM
Your comment is awaiting moderation.

Really liked Zehra's style thanks a lot I am doing a great job and learning because of you

TurkishClass101.com Verified
Wednesday at 09:30 PM
Your comment is awaiting moderation.

Merhaba!

Please stay tuned for more lessons! We will also upload advanced Turkish lessons!


Cheers

Feyza

Team TurkishClass101.com

Mohammad
Tuesday at 05:12 PM
Your comment is awaiting moderation.

what a great job.....really i didn't see before such like this accurate perfect lessons....are you thinking to upload more such like videos in the advanced videos????

Jayzel
Wednesday at 07:12 PM
Your comment is awaiting moderation.

Awesome... thanks for this... im having hard time though... internet connection sluggishness and spending time learning everything because Im only learning this during my free time... I will try my best to learn it as long as I can...Thanks a lot guys...More power to you all!