Dialogue

Vocabulary (Review)

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Notes

Unlock In-Depth Explanations & Exclusive Takeaways with Printable Lesson Notes

Unlock Lesson Notes and Transcripts for every single lesson. Sign Up for a Free Lifetime Account and Get 7 Days of Premium Access.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Babam ve Oğlum
İngilizceye My Father and My Son adıyla çevrilen Türk filmi Babam ve Oğlum, 2005 yapımıdır ve 1980’deki askeri darbe sırasında bir ailenin yaşantısını anlatır. Film, şu ana dek Türk sinema tarihinde en yüksek gişeyi elde eden filmlerden biridir. Filmin oyuncuları arasında Fikret Kuşkan, Hümeyra ve Çetin Tekindor yer almaktadır. Çağan Irmak, filmi yazmış ve yönetmiştir.
Hikaye, üniversitedeyken politik konularda etkin, devrimci bir genç olan Sadık’ın etrafında şekillenir. Babası onun ziraat mühendisi olup aile çiftliğinin başına geçmesini istemesine rağmen 1970’lerde liberal bir gazeteci olur. Sonra da 12 Eylül 1980’de şiddetli bir askeri darbe gerçekleşir. Kasabalarında çatışmalar başladıktan sonra Sadık’ın karısının sancıları başlar ve darbe yüzünden, bir doktora ya da hastaneye gidemezler. Kadın, oğlunu sağlıklı bir şekilde dünyaya getirir, fakat kısa bir süre sonra ölür.
Sadık ise siyasi ilişkilerinden ötürü tutuklanır ve işkence görür. Tutukluluğu üç yıl surer ve hapishanedeyken oldukça hasta düşer. Hapishaneden çıkışından sonraki birkaç yıl içinde öleceğini öğrenir. Bu nedenle oğlu Deniz’i, ziraat mühendisliği yerine gazetici olma kararı yüzünden onunla görüşmeyen ailesinin yanına götürür. Nihayetinde Sadık ölür ve oğlu Sadık’ın ailesiyle kalır.

Comments

Hide