Dialogue

Vocabulary (Review)

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Notes

Unlock In-Depth Explanations & Exclusive Takeaways with Printable Lesson Notes

Unlock Lesson Notes and Transcripts for every single lesson. Sign Up for a Free Lifetime Account and Get 7 Days of Premium Access.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

G.O.R.A.
2004 yapımı Türk filmi G.O.R.A. aynı zamanda senaryosunu yazan Cem Yılmaz, Özkan Uğur ve Rasim Öztekin’in oynadığı bir bilim kurgu, komedi filmidir. Filmin yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak üstlenmiştir ve Star Wars, The Matrix ve The Fifth Element gibi Batı dünyasında ünlü pek çok bilim kurgu filmini tiye almıştır.
Film, ikinci el halı satıcısı olan Arif karakteri üzerine kurulmuştur. G.O.R.A. gezegeninden gelen yaratıklar onu alıkoyar, o da gezegenin komutanının şeytani planını engelleyerek gezegeni kurtarır. Arif, kaçırılmadan önce günlerini turistleri dolandırarak ve UFO’lara ait sahte resimler yaparak geçirmektedir. Düzenbaz adam, kaçırıldıktan sonra yeteneklerini iyi yönde kullanabilecektir. Ayrıca ünlü Hollywood bilim kurgu filmlerindeki numaraları konusundaki engin bilgisini, kralın kızıyla evlenmeye çalışan kötü niyetli komutana karşı kullanarak gezegeni ele geçirmeye çalışır. G.O.R.A’nın kurtarılması esnasında, Arif prensesin gönlünü çalmayı da başarır.
Filmin büyük bölümü esprilidir ve Hollywood sinema endüstrisine göndermeler içerir. Filmin başlarında gösterilen uzay gemisi, İngilizce konuşan bir mürettebata sahipken, birilerinin bu durumu fark etmesiyle dil Türkçe’ye çevrilir. Ayrıca Arif G.O.R.A. gezegenine ulaştığında, Amerikan para biriminin burada değersiz olduğunu ancak Türk parasının oldukça değerli olduğunu görür.

Comments

Hide