Dialogue

Vocabulary (Review)

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Notes

Unlock In-Depth Explanations & Exclusive Takeaways with Printable Lesson Notes

Unlock Lesson Notes and Transcripts for every single lesson. Sign Up for a Free Lifetime Account and Get 7 Days of Premium Access.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Dünyayı Kurtaran Adam
1982 yapımı Türk filmi Dünyayı Kurtaran Adam, uluslararası bir kült etkisi yaratmıştır, Star Wars filminden izinsiz alınan kliplerden dolayı Türk Star Wars'ı olarak da bilinir. Cüneyt Arkın'ın senaryosunu yazdığı filmi Çetin İnanç yönetmiştir. Arkın ayrıca filmde Füsun Uçar ve Aytekin Akkaya ile beraber yıldız oyunculardan biridir.
Hikaye, uzay savaşında gemileri vurularak bir çöl gezegenine düşen Ali ve Murat üzerine odaklanır. Gemilerinin yaptığı kazayı göstermek için Star Wars'dan ünlü bir kesit, Amerika ve Sovyet uzay programlarında kullanılan haber görüntüleri kullanılmıştır. İki karakter çölde bir gezintiye çıkar ve Murat, kadınları çağırmayı ümit ettiği özel ıslığını çalmaya karar verir. Ancak kadınlar yerine, ıslığıyla bir iskelet ordusunu çağırır. İskeletleri yenerler fakat buna rağmen filmdeki kötü adam tarafından kaçırılır, gladyatör olmak üzere arenaya götürülürler.
İki karakter de kendilerini kaçıran kişinin gerçekte Dünya'dan olduğunu, onun gezegeni birkaç kez ele geçirmeye çalıştığını ancak bir kalkanın onu engellediğini öğrenirler. Bu kalkan, Star Wars'da gezegenleri yok etmekte kullanılan Death Star'a benzemektedir. Kötü büyücü, Dünya'yı yok etmek için kalkana karşı bir insan beynine ihtiyaç olduğunu söyler. Karakterleri birtakım tuhaf ve inanılmaz durumlara sokan senaryoda, Ali bir şekilde öldürülür ve Murat gezegeni kurtararak arkadaşının ölümünün intikamını alır.

Comments

Hide