Dialogue

Vocabulary (Review)

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Notes

Unlock In-Depth Explanations & Exclusive Takeaways with Printable Lesson Notes

Unlock Lesson Notes and Transcripts for every single lesson. Sign Up for a Free Lifetime Account and Get 7 Days of Premium Access.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Selvi Boylum Al Yazmalım
Türk filmi Selvi Boylum Al Yazmalım, 1978 yılında çıkmış romantik bir filmdir. Cengiz Aytmatov tarafından yazılan Kırmızı Eşarp romanından uyarlanan filmi, Atıf Yılmaz yönetmiştir. Kitabı sinemaya Ali Özgentürk uyarlamıştır ve filmin yıldız oyuncuları Kadir İnanır, Ahmet Mekin ve Türkan Şoray’dır. Film, aşkın ne olduğunu ve ayrıca bir baba veya bir hayat arkadaşı olabilmeyi sorgular. Film boyunca aşkın, karakterler için büyük bir mücadele olduğu oldukça açıktır.
Hikaye, kamyon şoförü İlyas’ın üzerine odaklanır. Uzak bir köye gider ve kamyonu çamura saplanır. Köydeyken, Asya adında bir kıza aşık olur ve onunla evlenir. Birlikteliklerden bir çocuk olur ama ne yazık ki İlyas kendini alkole verir ve başka bir aşk ilişkisine girer. İşinde yaşadığı stres, İlyas’ın üzerinde bir baskı yaratır ve karısını terkeder. Asya, dönmesi için onu uzun süre bekler ancak Cemşit adında bir adama aşık olur. Asya’nın oğlu Cemşit’e sempati duyar ve onu babası yerine koyar. Asya da Cemşit’e sevgi duyar ama hikaye burada bitmez.
Seneler sonra, İlyas evine geri döner ve ailesini geri ister. Aşkları yeniden alevlenir ancak çift tekrar biraraya gelemez.

Comments

Hide