Dialogue

Vocabulary (Review)

Learn New Words FAST with this Lesson’s Vocab Review List

Get this lesson’s key vocab, their translations and pronunciations. Sign up for your Free Lifetime Account Now and get 7 Days of Premium Access including this feature.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Notes

Unlock In-Depth Explanations & Exclusive Takeaways with Printable Lesson Notes

Unlock Lesson Notes and Transcripts for every single lesson. Sign Up for a Free Lifetime Account and Get 7 Days of Premium Access.

Or sign up using Facebook
Already a Member?

Lesson Transcript

Propaganda
1999 yılı yapımı Türk filmi Propaganda oldukça sürreal bir kara komedidir. Film, 1948 yılında kelimenin tam anlamıyla bölünmek üzere olan küçük bir Türk köyünü anlatır. Filmin yıldız oyuncuları Mehdi rolündeki Kemal Sunal ve en iyi arkadaşı Rahim rolündeki Metin Akpınar’dır. Meltem Cumbul da ayrıca Filiz rolündeki yıldızlardan biridir. Filmin yönetmenliğini Sinan Çetin yapmıştır.
Filmin başlarında Mehdi’ye kendi köyünün içinden geçecek, Türkiye ve Suriye arasındaki resmi sınırı belirleme görevi verilmiştir.Film boyunca pek çok karakterin yaşamları tam anlamıyla parçalanırken çektikleri büyük acılar konu alınır. Yeni devlet sınırı yüzünden aşıklar ayrılmış, aileler ikiye bölünmüştür. Bir dikenli tel örgü sayesinde bir zamanlar birleşik olan köy, ayrılmıştır. Mehdi, sınırın diğer tarafında yaşamaya başlayan, en iyi arkadaşı Rahim’den ayrılmak zorunda kalır. Ne yazık ki Rahim, köydeki önemli insanlardan biridir çünkü onların tek doktorudur. Filmin sonunda köydeki insanlar, devletin yeni hudutlarının koyduğu engelleri aşarlar.
Propaganda, Almanya’da 1999 Bogey ödülünü ve 1999 Altın Kadeh en iyi film ödülünü kazanmıştır. Hem Altın Kadeh ödülünü kazandığı Şangay Uluslararası Film Festivali’nde hem de İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde gösterilmiştir. Film, gerçek bir hayat hikayesinden alınmıştır ve tamamı Türkiye’nin Hatay ilinde çekilmiştir.

Comments

Hide