Dialogue - Turkish

Hide

Vocabulary

Hide
Bağımsızlık Independence
Egemenlik/İktidar Sovereign
Stadyum Stadium
Skeç/Oyun Sketch
Vatandaş/Katılımcı Constituent
Resmi tören Pomp
Cumhuriyet Republic
tören parade

Lesson Notes

Hide

Cultural Insights

Did you know?

 


Türkiye'de kutlanan Cumhuriyet Bayramı, her yıl 28 Ekim tarihinde saat 13:00'te başlayan 35 saatlik bir kutlamadır. Türkiye devletinin yönetim şeklinin Cumhuriyet olduğu ilan edildiği anda, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Mustafa Kemal Atatürk'ü oy birliğiyle Cumhurbaşkanı olarak seçmiştir. Törenler, dalgalanan bayraklar ve ülke genelindeki gösterilerle bu gün, ülkenin gurur günü olan ulusal bir bayramdır. Türkiye'nin dört bir yanından vatandaşlar birbirleriyle Türkiye Cumhuriyeti'nin egemenliğini gururla kutlarlar.

 

 


The celebration of Republic Day in Turkey is a 35-hour celebration, beginning at 1:00 PM on October 28th each year. Once official recognition of Turkey's establishment as a Republic was attained, a vote in the Grand National Assembly installed Mustafa Kemal Atatürk as the new President by a unanimous vote. With parades, flag waving, and performances around the country, this day marks a national holiday with pride. Citizens all over Turkey celebrate with one another the beginning of their new country as a sovereign nation on Republic Day.

 

Lesson Transcript

Hide
Cumhuriyet Bayramı
Türkiye’de Cumhuriyet Bayramı 29 Ekim’de ülke genelindeki geçit törenleri ve gösterilerle kutlanır. Mustafa Kemal Atatürk tarafından ilan edilen Türkiye’nin bağımsızlığını kutlama etkinliği kapsamında birçok yerel ve ulusal etkinlik vardır. Bayraklar ve bando takımlarıyla donatılan törenler, Türkiye’nin bağımsız bir ülke olarak yaptığı kutlamalarının en bilinen özellikleridir.
Stadyumlarda izleyicilerin coşkusunu artırmak için tiyatro oyunları, şiir okumaları ve geleneksel dans gösterileri sergilenir. İlköğretim okullarında, Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayan aileler için çocuklarının sergilediği gösteriler vardır. Ülkenin dört bir yanında yapılan gösteriler ve hükümet yetkililerinin yaptığı konuşmalar ile birlikte ülke, her düzeyden katılımcı ve vatandaşın iştirak ettiği gösterilerle doludur. Birçok yerel kutlama, havai fişek gösterileri ile son bulur.
Türkiye’deki birçok hükümet binası, Cumhuriyet Bayramı’nda kapalıdır. Ulusal bir tatil olan bu günde hükümet yetkilileri ve çalışanları, günü aileleri ile birlikte kutlar ya da yerel bir törende veya seramonide vatandaşlarını temsil eder. Bu gün yeni Türkiye devletinin 1923’te bir Cumhuriyet olarak kurulduğunun ilanıdır ve günün anlamını gösteren resmi törenlerle kutlanır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, kökten bir değişim yaparak aynı gün Türkiye’nin ilk Cumhurbaşkanı olmuştur. Kurtuluş Savaşı’nın önderi olarak bu dönemde bu yeni ülkenin lideri olması uygun olmuştur.